Login

Email  
Password  

Programme

Tuesday 1 November 2011
18:00 Shuttle
From ISIC to Coseners’ House, Abingdon.
18:30 VIP Dinner
Coseners’ House, Abingdon
20:30 Shuttle
From Coseners’ House to hotels.
 
Wednesday 2 November 2011
08:15 Registration & Coffee
09:00 Opening by STFC
[ Room: 11-12]
''From tech transfer to successful innovative business - challenges & opportunities''
09:20 Opening by ESA
[ Room: 11-12]
09:30 Discussion Session
[ Room: 11-12]
'Raising investment readiness and investment success of innovative businesses'
MODERATOR: William Stevens (Europe Unlimited)
PANELISTS:
Frank Salzgeber (European Space Agency)
Ed Parsons (Google)
Tim Bestwick (STFC)
Wiebke Langhans (Triangle Venture Capital)
10:15 Coffee Break
10:30 Company Presentation Session I
[ Room: 11]
Satellite Communications

EXPERT REVIEWERS:
Frank Zimmermann (cesah GmbH Centrum für Satellitennavigation Hessen)
Nicholas Hoare (Dunedin Capital Partners Limited)
Ron Armstrong (E-Synergy)
Julie Silvester (Finance Southeast)
Piers Hartland-Swann (FirstCapital)
Ed Parsons (Google)
Robin Grimston (London Court Limited)
Péter Barta (Post-Privatization Foundation (FPP))
Alexei Budargin (RVC)
Dinali De Silva (Synergis Technologies Ltd)
Wiebke Langhans (Triangle Venture Capital)
Clennell Collingwood (TTP Ventures)
Major Singh Chahal (UK Space Agency)
Company Presentation Session II
[ Room: 12]
Satellite Navigation

EXPERT REVIEWERS:
Jonathan Tudor (Cody Gate Innovation Partners)
Dermot Berkery (Delta Partners Ltd.)
Jean Miller (E-Synergy)
Philippe Vanrie (EBN European B.I.C. Network)
Marius Ghenea (FIT Distribution)
Dermot Hill (Intramezzo)
Johan Camp (LRM- Investeringsmaatschappij voor Limburg)
Eileen Modral (Oxford Innovation)
David Denny (Oxford Technology Management)
Alexey Yerpylov (RVC)
Rainer Horn (SpaceTec Capital Partners)
Terry Swainbank (Synergis Technologies Ltd)
Mark White (The Rainbow Seed Fund)
Nick Cox (UK Space Agency)
Earnest D. Paylor II (WorldTech International LLC)
12:00 Networking Lunch
12:45 One2One Meetings
[ Room: 40-42]
13:45 Company Presentation Session III
[ Room: 11]
Satellite Communications

EXPERT REVIEWERS:
Frank Zimmermann (cesah GmbH Centrum für Satellitennavigation Hessen)
Nicholas Hoare (Dunedin Capital Partners Limited)
Ron Armstrong (E-Synergy)
Julie Silvester (Finance Southeast)
Piers Hartland-Swann (FirstCapital)
Ed Parsons (Google)
Robin Grimston (London Court Limited)
Péter Barta (Post-Privatization Foundation (FPP))
Alexei Budargin (RVC)
Dinali De Silva (Synergis Technologies Ltd)
Wiebke Langhans (Triangle Venture Capital)
Clennell Collingwood (TTP Ventures)
Major Singh Chahal (UK Space Agency)
Company Presentation Session IV
[ Room: 12]
Earth Observation

EXPERT REVIEWERS:
Jonathan Tudor (Cody Gate Innovation Partners)
Dermot Berkery (Delta Partners Ltd.)
Jean Miller (E-Synergy)
Marius Ghenea (FIT Distribution)
Dermot Hill (Intramezzo)
Johan Camp (LRM- Investeringsmaatschappij voor Limburg)
Eileen Modral (Oxford Innovation)
David Denny (Oxford Technology Management)
Alexey Yerpylov (RVC)
Rainer Horn (SpaceTec Capital Partners)
Terry Swainbank (Synergis Technologies Ltd)
Mark White (The Rainbow Seed Fund)
Nick Cox (UK Space Agency)
Earnest D. Paylor II (WorldTech International LLC)
15:00 Coffee Break
15:15 Company Presentation Session V
[ Room: 11]
Other

EXPERT REVIEWERS:
Frank Zimmermann (cesah GmbH Centrum für Satellitennavigation Hessen)
Nicholas Hoare (Dunedin Capital Partners Limited)
Ron Armstrong (E-Synergy)
Julie Silvester (Finance Southeast)
Piers Hartland-Swann (FirstCapital)
Ed Parsons (Google)
Robin Grimston (London Court Limited)
Eileen Modral (Oxford Innovation)
Péter Barta (Post-Privatization Foundation (FPP))
Dinali De Silva (Synergis Technologies Ltd)
Wiebke Langhans (Triangle Venture Capital)
Clennell Collingwood (TTP Ventures)
Major Singh Chahal (UK Space Agency)
Company Presentation Session VI
[ Room: 12]
Other

EXPERT REVIEWERS:
Jonathan Tudor (Cody Gate Innovation Partners)
Dermot Berkery (Delta Partners Ltd.)
Jean Miller (E-Synergy)
Philippe Vanrie (EBN European B.I.C. Network)
Marius Ghenea (FIT Distribution)
Dermot Hill (Intramezzo)
Johan Camp (LRM- Investeringsmaatschappij voor Limburg)
Eileen Modral (Oxford Innovation)
David Denny (Oxford Technology Management)
Alexey Yerpylov (RVC)
Rainer Horn (SpaceTec Capital Partners)
Terry Swainbank (Synergis Technologies Ltd)
Mark White (The Rainbow Seed Fund)
Nick Cox (UK Space Agency)
Earnest D. Paylor II (WorldTech International LLC)
16:15 Coffee Break
16:30 Closing & Announcement of the Winners
[ Room: 11-12]
16:45 Shuttle to Heathrow Airport
Estimated arrival at 18:15



Powered by e-unlimited.com
Registration & Profiling Platform v1.3.5325.19831
Copyright ©1998-2014 Europe Unlimited - All rights reserved